Ogłoszenia 2 kwietnia 2023

kwi 4, 2023 | Ogłoszenia

Dziś przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Byli pod krzyżem i tacy, którzy wytrwali przy Jezusie do końca: Jego Matka, Jan, Maria Magdalena, Weronika i pewnie wielu innych, o których zapis ewangeliczny milczy. Intuicją swojego serca wyczuwali, że po prostu nie mogą od Niego odejść. Dziś – dzięki Bogu – nie brakuje takich ludzi, którzy przyjmują tę trudną lekcję życia. Do tej grupy należy św. Jan Paweł II, który na 8 dni przed swoją śmiercią, w Wielki Piątek, kiedy odbywało się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w gruzach rzymskiego Colosseum, na oczach całego świata przygarnął krzyż do siebie, wtulił się w jego ramiona, by zaświadczyć o Bożej miłości, która płynie z tego znaku zwycięstwa. Rozpoczynamy jedyny, niepowtarzalny tydzień w całym roku liturgicznym. Jego przesłanie i klimat stanowią mocny fundament potwierdzający, że jest on Wielki. Nadchodzi czas refleksji oraz przeżywania ostatnich wydarzeń ziemskiego życia Jezusa przed śmiercią na krzyżu. Liturgia Wielkiego Tygodnia jest szczególnie bogata i wymowna.

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się II nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. 

Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej – 6 kwietnia 2023 r.

W Wielki Czwartek o godz. 10:00 w kościele katedralnym św. Mikołaja w Bielsku-Białej – Msza Krzyżma. Tę liturgię biskup diecezjalny koncelebruje z całym prezbiterium. Jest ona wyrazem łączności kapłanów ze swoim biskupem.

W naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. W czasie tej liturgii, podczas uroczystego śpiewu Chwała na wysokości, rozbrzmiewają dzwony, dzwonki i organy. Po zakończeniu hymnu milkną aż do Wigilii Paschalnej.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 20:00.

Wielki Piątek Męki Pańskiej – 7 kwietnia 2023 r.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zachęcam do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, aż do celebracji Wigilii Paschalnej, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania. 

Rozpoczyna się czas nowenny przed niedzielą Miłosierdzia Bożego.

Spowiedź św. od godz. 09:00 do 10:45.

Droga Krzyżowa o godz. 11:00. Wypominki za naszych zmarłych, których chcemy polecać podczas Drogi Krzyżowej, można składać w zakrystii.

Liturgia na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20:00.

Wielka Sobota Wigilia Paschalna – 8 kwietnia 2023 r.

Adoracja Pana Jezusa przy Grobie w godz. od 9:00 do 19:00:

  • adoracja Apostolstwa Dobrej Śmierci i Róż Różańcowych o godz. 9:00.

Spowiedź św. w godzinach: 09:00 – 09:45 i 13:00 – 13:45.

Błogosławienie pokarmów wielkanocnych o godz. 10:00 i 14:00.

Liturgia Paschalna zakończona procesją Rezurekcyjną w intencji wszystkich Parafian o godz. 19:00. Proszę przynieść ze sobą świece.

W czasie Triduum istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełnią zwykłe warunki odpustu i spełnią następujące dzieła:

  • w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem,
  • w Wielki Piątek – pobożny udział w Adoracji Krzyża, ucałowanie Krzyża w czasie celebracji Liturgii na cześć Męki Pańskiej,
  • w Wielką Sobotę – udział w liturgii Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny.

Msze Święte o godz. 8:00 i 10:30.

Dziś pierwsza niedziela miesiąca, składka przeznaczona jest na potrzeby Parafii.

Ofiarę na kwiaty do Bożego Grobu można złożyć do koszyczka za ławkami.

Bóg zapłać za wspólną modlitwę i składane ofiary. Serdecznie dziękuję też za włączenia się w przedświąteczne sprzątanie kościoła. Jest to wyraz naszej troski o piękno świątyni na czas Wielkiej Nocy.

Niech Boże błogosławieństwo prowadzi nas do owocnego przeżycia rozpoczynającego się dziś Wielkiego Tygodnia.

Msza prymicyjna księdza Bartłomieja

Msza prymicyjna księdza Bartłomieja

Niedziela 28 maja 2023 roku napełniła naszą wspólnotę parafialna wielką radością. Dziś podczas Mszy świętej o godzinie 10:30 przy ołtarzu stanął kapłan pochodzący z naszej wspólnoty parafialnej, aby sprawować swoją pierwszą prymicyjną Eucharystię. Pięknie ustrojona...

Święcenia kapłańskie księdza Bartłomieja

Święcenia kapłańskie księdza Bartłomieja

27 maja 2023 roku dla naszej leszniańskiej parafii przejdzie do historii. Po około 100 latach, właśnie dziś, nasz parafianin Bartłomiej Pluta otrzymał z rąk Bp Romana Pindla święcenia kapłańskie, wchodząc tym samym w grono prezbiterium Kościoła Bielsko-Żywieckiego. To...