Ogłoszenia 26 marca 2023

mar 28, 2023 | Ogłoszenia

Ewangelia wspomina dwukrotnie o łzach Chrystusa. Jezus zapłakał nad Jerozolimą, widząc karę, która niszczy to miasto za to, że nie poznało czasu swojego nawiedzenia (Łk 19, 44), za to, że odrzuciło Mesjasza. Drugi raz Jezus zapłakał, o czym słyszymy w Ewangelii 5. niedzieli przygotowania paschalnego, patrząc na płaczącą Marię, która ubolewa wobec faktu śmierci swojego brata Łazarza. Obserwatorzy stwierdzili, że płakał z żalu, dlatego że odszedł Łazarz, którego Jezus bardzo cenił i miłował. Jednak kontekst opisujący wydarzenie mówi o łzach współczucia dla Marii. Jezus przecież doskonale wiedział, że Łazarz za moment wyjdzie z grobu, dlatego płacz nad nim nie miał uzasadnienia, ale będąc wyrazem dzielenia bólu z Marią jest bardzo ludzkim, głębokim odruchem Jezusowego serca. Łzy są mową serca. To nie oko płacze, ale serce. Ono, kurcząc się z bólu, wyciska z oczu łzy. Dlatego łez nie należy się wstydzić, skoro Chrystus nie krył się przed ich ukazaniem światu. Nie są one bowiem znakiem słabości, lecz cechą wrażliwości człowieka, a ta zawsze należy do wartości największych.

Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować od 5. niedzieli Wielkiego Postu zwyczaj zasłaniania krzyży, które odsłaniamy dopiero po wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej.

Zapraszam do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów.

  • Droga Krzyżowa wraz z kazaniem pasyjnym w piątki po Mszy św. wieczornej. Wierny, który odprawi pobożnie Drogę Krzyżową może uzyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu. Wypominki za naszych zmarłych, których chcemy polecać podczas Drogi Krzyżowej, można składać w zakrystii.
  • Gorzkie Żale śpiewamy w niedziele, 20 minut przed każdą Mszą świętą.

W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Przedświąteczne odwiedziny chorych i starszych Parafian z posługą sakramentalną, w sobotę, 1 kwietnia, od godz. 11:30.

Przedświąteczne sprzątanie naszego kościoła, również w sobotę 1 kwietnia, po Mszy św. porannej. Zapraszam wszystkich chętnych do zatroszczenia się o czystość  miejsca przeżywania liturgii.

Za tydzień, 2 kwietnia, przypada Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Rozpoczniemy czas obchodów wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Procesja z gałązkami palmowymi podczas Mszy św. o godz. 10:30 (jeśli dopisze pogoda). Pobłogosławienie palm na każdej Mszy św.

Ofiarę na kwiaty do Bożego Grobu można składać do koszyczka za ławkami.

W zakrystii można nabywać paschaliki. Paschał poświęca się uroczyście i zapala podczas nabożeństwa wieczornego w Wielką Sobotę. Wierni mogą zapalić swoje paschaliki właśnie na tej liturgii światła. Paschaliki będą mogły również zapłonąć podczas śniadania wielkanocnego ozdabiając swym światłem rodzinny stół. Ofiara składana przy tej okazji przeznaczona jest na cele charytatywne.

W przyszłą niedzielę pierwsza niedziela miesiąca, składka przeznaczona będzie na potrzeby Parafii.

Bóg zapłać za wspólną modlitwę, składane ofiary i troskę o naszą świątynię.

Niech nas umacnia i prowadzi Boże błogosławieństwo w kolejnym tygodniu Wielkiego Postu.

Msza prymicyjna księdza Bartłomieja

Msza prymicyjna księdza Bartłomieja

Niedziela 28 maja 2023 roku napełniła naszą wspólnotę parafialna wielką radością. Dziś podczas Mszy świętej o godzinie 10:30 przy ołtarzu stanął kapłan pochodzący z naszej wspólnoty parafialnej, aby sprawować swoją pierwszą prymicyjną Eucharystię. Pięknie ustrojona...

Święcenia kapłańskie księdza Bartłomieja

Święcenia kapłańskie księdza Bartłomieja

27 maja 2023 roku dla naszej leszniańskiej parafii przejdzie do historii. Po około 100 latach, właśnie dziś, nasz parafianin Bartłomiej Pluta otrzymał z rąk Bp Romana Pindla święcenia kapłańskie, wchodząc tym samym w grono prezbiterium Kościoła Bielsko-Żywieckiego. To...