Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Gałązkami palmowymi pozdrawiamy Chrystusa jako naszego Pana i Króla. Palmy kładziemy także na grobach naszych bliskich jako znak zmartwychwstania i życia. Łączymy się dzisiaj poprzez dzieje z rzeszami w Jerozolimie, które niegdyś witały Jezusa słowami: Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie!
Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się II nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej – 1 kwietnia 2021 r.
W Wielki Czwartek o godz. 10:00 w kościele katedralnym św. Mikołaja w Bielsku-Białej – Msza Krzyżma. Zachęcamy do uczestnictwa za pomocą kanału YouTube Bielską Katedra.
W naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. W czasie tej liturgii, podczas uroczystego śpiewu Chwała na wysokości, rozbrzmiewają dzwony, dzwonki i organy. Po zakończeniu hymnu milkną aż do Wigilii Paschalnej.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 20:00.
Wielki Piątek Męki Pańskiej – 2 kwietnia 2021 r.
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zachęcam do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, aż do celebracji Wigilii Paschalnej, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.
Rozpoczyna się czas nowenny przed niedzielą Miłosierdzia Bożego.
Spowiedź św. od godz. 09:00 do 10:00.
Droga Krzyżowa o godz. 10:00. Wypominki za naszych zmarłych, których chcemy polecać podczas Drogi Krzyżowej, można składać w zakrystii.
Odwiedziny chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną od godziny 11:00.
Liturgia na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00
Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20:00.
Wielka Sobota Wigilia Paschalna – 3 kwietnia 2021 r.
Adoracja Pana Jezusa przy Grobie w godz. od 9:00 do 19:00:
Spowiedź św. oraz błogosławienie pokarmów wielkanocnych w godzinach od 09:00 – do 12:00. Błogosławieństwo pokarmów będzie miało charakter indywidualny.
Liturgia Paschalna w intencji wszystkich Parafian o godz. 19:00. Proszę przynieść ze sobą świece.
W czasie Triduum istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego przez wszystkich, którzy wypełnią zwykłe warunki odpustu i spełnią następujące dzieła:
- w Wielki Czwartek – udział we Mszy św. Wieczerzy Pańskiej i uroczyste odmówienie hymnu Przed tak wielkim Sakramentem,
- w Wielki Piątek – pobożny udział w Adoracji Krzyża w czasie celebracji Liturgii na cześć Męki Pańskiej. Adoracja Krzyża może się odbywać tylko poprzez uklęknięcie i skłon, bez gestu pocałunku.
- w Wielką Sobotę – udział w liturgii Wigilii Paschalnej i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny.
Msze Święte o godz. 8:00, 10:30 i 12:00.
Na liturgie Wielkiego Tygodnia oraz Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny należy się wcześniej zapisać (zapisy od poniedziałku). Bardzo proszę o to, by myśleć o sobie nawzajem – tak aby każdy mógł uczestniczyć przynajmniej w jednej liturgii w kościele. Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Przypominamy, że nadal obowiązuje dyspensa Księdza Biskupa od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla wszystkich osób, które pragną w niej uczestniczyć, ale z powodu obostrzeń, lęku lub wieku nie mogą.
Serdeczne Bóg zapłać za włączenia się w przedświąteczne sprzątanie kościoła. Jest to wyraz naszej troski o piękno świątyni na czas Wielkiej Nocy.
Ofiarę na kwiaty do Bożego Grobu można składać do koszyczka za ławkami.
W zakrystii można nabyć paschaliki Caritas na stół wielkanocny. Składana przy tej okazji ofiara przeznaczona jest na cele charytatywne.
Zasady sanitarne obowiązujące w naszej świątyni.
- W naszym kościele równocześnie może przebywać 15 osób. Dla zachowania porządku na Mszę św. należy się wcześniej telefonicznie zapisać.
- Wszyscy przebywający w kościele, z wyjątkiem sprawujących liturgię, muszą mieć prawidłowo założone maseczki, zakrywające usta i nos. Bardzo prosimy o przestrzeganie tej zasady.
- Przy wejściu należy zdezynfekować dłonie.
- Nadal nie korzystamy z wody święconej.
- Siadamy w wyznaczonych miejscach (kartka znajduje się przed osobą). Zajmujemy miejsca pojedynczo, osoby mieszkające pod jednym dachem zawsze siadają razem.
- Zalecamy, aby Komunię świętą przyjmować na rękę.
Dziękuję za wspólną modlitwę i złożone ofiary. Niech Boże błogosławieństwo prowadzi nas do owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia.